Nowe technologie w autach użytkowych

Suzuki i Daihatsu dołączają do inicjatywy Toyoty

2021-07-29

Commercial Japan Partnership Technologies Corporation to spółka założona w kwietniu br. przez Toyotę, Isuzu i Hino. Jej zadaniem jest popularyzacja w samochodach użytkowych najnowszych technologii z dziedziny elektryfikacji, automatyzacji prowadzenia, połączenia w sieci i współdzielenia pojazdów. Teraz do tego projektu dołączyły również takie firmy, jak Suzuki i Daihatsu.

Suzuki i Daihatsu nabyły udziały w założonej przez Toyotę, Isuzu i Hino spółce Commercial Japan Partnership Technologies Corporation (CJP). Ma to przyspieszyć dekarbonizację małych samochodów poprzez zwiększanie wykorzystania w nich technologii CASE (Connected, Automated, Shared, Electric).

Chodzi tu o 4 kluczowe kierunki, w których obecnie rozwija się motoryzacja:
1) łączenie samochodów w sieci i rozwijanie usług opartych na tej technologii,
2) technologię automatycznego prowadzenia,
3) współdzielenie pojazdów,
4) zelektryfikowanie napędów.

Suzuki i Daihatsu, podobnie jak i dotychczasowi partnerzy Toyoty – Isuzu i Hino, będą mieli po 10% akcji spółki. Po poszerzeniu grona współwłaścicieli CJP Toyota pozostanie głównym inwestorem, posiadającym 60% udziałów.

Koncerny Suzuki i Daihatsu specjalizują się w produkcji i sprzedaży małych samochodach, których w Japonii jest około 31 mln. Dla porównania, po drogach tego kraju jeździ łącznie 78 mln samochodów.

Suzuki i Daihatsu udziałowcami CJP

Małe pojazdy dostawcze dostarczają towary do miejsc, do których nie dojeżdżają większe samochody. Dlatego małe auta użytkowe mają do odegrania ważną rolę w osiągnięciu neutralności klimatycznej i popularyzacji nowych technologii, które napędzają rozwój motoryzacji.

Commercial Japan Partnership Technologies Corporation swoją działalność rozpoczęła w kwietniu br. Jej główne cele to poprawa wydajności i bezpieczeństwa oraz obniżenie emisyjności transportu. Budowa infrastruktury łączenia pojazdów w sieci, która skoordynuje pracę dużych ciężarówek z pracą działających lokalnie aut dostawczych pozwoli zwiększyć wydajność działań logistycznych.

Kolejnym zadaniem jest wprowadzenie zaawansowanych systemów bezpieczeństwa czynnego do kolejnych grup samochodów użytkowych, w tym do małych pojazdów.

Współpraca w kwestiach technologii zelektryfikowanych napędów pozwoli spopularyzować wysokiej jakości bezemisyjne małe pojazdy użytkowe.

Chcąc jak najszybciej zrealizować te cele, Toyota i jej partnerzy postanowili połączyć swoje mocne strony. Toyota udostępni swoje technologie elektryfikacji, automatyzacji, łączenia w sieci i współdzielenia pojazdów. Isuzu i Hino wniosą swoje doświadczenie na rynku aut dostawczych, a Suzuki i Daihatsu – na rynku minisamochodów.

Dowiedz się więcej

50 lat Toyoty w Europie 50 lat Toyoty w Europie 9 fabryk i ponad 800 000 aut rocznie Romanowski Toyota & Lexus Kraków Zakopiańska Romanowski Toyota & Lexus Kraków Zakopiańska Budowa Roku 2020 Co 11 minut nowa Corolla Co 11 minut nowa Corolla Dowiedz się więcej o rekordowych wynikach Toyoty Wirtualne projektowanie aut Wirtualne projektowanie aut Większa konkurencyjność japońskich koncernów Hybrydowe SUV-y a napęd AWD-i Hybrydowe SUV-y a napęd AWD-i Poznaj jego zalety i działanie Moduły ogniw paliwowych dla ciężarówek Moduły ogniw paliwowych dla ciężarówek Dowiedz się więcej Rajd Dakar 2022 Rajd Dakar 2022 Zupełnie nowa Toyota GR DKR Hilux T1+ Podróż po Europie Toyotą Mirai Podróż po Europie Toyotą Mirai Śledź trasę wyprawy Arkadego Fiedlera Wallbox Home Toyota 22 kW Wallbox Home Toyota 22 kW Wydajne i bezpieczne ładowanie Twojej Toyoty Toyota inwestuje w rozwój baterii Toyota inwestuje w rozwój baterii Dowiedz się więcej o planach koncernu 50 mln sprzedanych egzemplarzy Corolli 50 mln sprzedanych egzemplarzy Corolli Nowy model co 30 sekund Toyota zmierza do pobicia własnego rekordu Toyota zmierza do pobicia własnego rekordu Dowiedz się więcej